Wróć na portal Mindly.pl 

lub przejdź na portal: Psy24.pl
 

REKLAMA:  

 


 

» strona główna» informacje o nas» ksiega gosci» kontakt z nami
Wyszukiwarka
menu
Grupa PSY24.PL

psy - obszerna baza wiedzy

» jesteś w dziale: Pielęgnacja » Kąpiel psa. Co powinieneś o niej wiedzieć?

Artykuł przeczytano: 992 razy.

Wielu właścicieli psów celowo unika kąpieli swojego pupila, nie wiedząc jak się za nią zabrać. Inni uważają, że skoro pies nie lubi mycia, to dla jego dobra warto z tego zrezygnować. Oba podejścia są bardzo błędne. O czym powinieneś pamiętać, przed przystąpieniem do kąpieli, jak często ją przeprowadzać i co zrobić, aby pies zdecydowanie mniej się denerwował?

Jak często powinno się myć psa?

Przede wszystkim musisz wiedzieć, że istnieje kilka przeciwwskazań przed psią kąpielą. Zalicza się do nich:

  • wiek psa – weterynarze zalecają pierwszą kąpiel nie wcześniej niż przed upływem pół roku, a najlepiej po 8 miesiącach,
  • choroba psa,
  • szczepienie – okres dwóch tygodni po szczepieniu czworonoga to bardzo wrażliwy czas dla jego organizmu.

W przypadku zdrowych psów wystarczą zaledwie dwie, do czterech kąpieli rocznie. To oczywiście zależy od rasy – częstotliwość mycia uzależniona jest od m.in. długości, struktury i koloru jego sierści. Ponadto, istotna jest jego rasa, poziom aktywności, skłonności do alergii skórnych oraz warunki w jakich przebywa. Najlepiej będzie, jeśli poobserwujesz swojego psa, dostosujesz intensywność kąpieli do jego indywidualnych potrzeb i dodatkowo skonsultujesz to ze swoim weterynarzem, który rozwieje wszystkie Twoje wątpliwości. Pamiętaj jednak, że nic nie stoi na przeszkodzie częstszych kąpieli, np. wtedy gdy pies wytarza się w błocie.

Co jeśli pies nie lubi kąpieli?

Cóż, psy nie przepadają za kąpielami. To cecha, która łączy niemal wszystkie czworonogi. Kąpiele są jednak niezbędne dla właściwej higieny psa. Co zrobić, żeby nieco ułatwić mu życie?

Ważne jest, abyś zapoznał psa z wanną, bądź innym miejscem w którym organizujesz kąpiele. Musisz pozwolić mu je obwąchać (ale nie 3 minuty przed samą kąpielą). Dodatkowo, nagradzaj wszelkie przejawy „psiej odwagi”. Pies nie może kojarzyć łazienki jako miejsca do którego trafia za karę.

Kolejnym krokiem, a raczej pomocną radą o której wiele osób zapomina, jest przygotowanie wszelkich narzędzi przed kąpielą, a nawet przed przyprowadzeniem psa do łazienki. Sprawny przebieg zabiegu to rzecz na której zależy nie tylko Tobie, ale i Twojemu pupilowi. Jakie są kolejne kroki? Z pewnością zabezpieczenie wanny, np. matą antypoślizgową. Zdenerwowany pies może się wiercić, a nawet (jeśli udzieli mu się Twoje zdenerwowanie) szaleć, a to prosta droga do tego, żeby zrobił sobie krzywdę. Pamiętaj, żeby przez cały czas trwania kąpieli mówić do niego spokojnym i łagodnym głosem, a przede wszystkim – nie wkładaj go i nie wyciągaj z wanny zbyt gwałtownym ruchem.

O czym jeszcze powinieneś pamiętać?

Musisz pilnować temperatury wody, która powinna wynosić 37-38 stopni Celsjusza. To samo dotyczy szamponu – nie aplikuj go bezpośrednio na skórę psa. Postaraj się go raczej rozcieńczyć z ciepłą wodą. Ponadto, jeżeli decydujesz się na kąpiel psa w wannie napełnionej wodą, zadbaj o to, aby jej poziom sięgał psu poniżej klatki piersiowej. Dzięki temu Twój pupil będzie czuł się bardziej komfortowo, a co za tym idzie – bezpiecznie i pewnie.

Artykuł powstał dzięki informacjom dostarczonym przez salon groomerski Dolna30.pl




Zakaz kopiowania, rozpowszechniania części lub całości bez zgody redakcji wortalu OWCZAREK.wortale.net.

Dodaj komentarz / przeglądaj komentarze

Komentarzy do artykułu: 0.


Wróć na portal Mindly.pl 

lub przejdź na portal: Psy24.pl
 

 


 

| zaloguj